Ako si vybrať vzduchovku?

Vzduchové pušky sú ideálne pre toho, kto hľadá zbraň pre športovú a rekreačnú streľbu alebo pre základný výcvik v manipulácii so zbraňami a streľbu.

Vzduchová puška je strelná zbraň, pri ktorej je strela v podobe olovenej diabolky alebo oceľového broku uvádzaná do pohybu tlakom rozpínajúceho sa plynu. V Českej republike sú vzduchové pušky podľa zákona o zbraniach zaradené do kategórie D a sú voľne predajné osobám starším 18 rokov do ráže 6,35 mm s neobmedzenou ústnou rýchlosťou. Pre nákup vzduchové pušky teda nie je potrebný zbrojný preukaz, nemusí byť nikde registrovaná a možno ju poslať priamo na Vašu adresu.

Vzduchové pušky možno vyberať zo skutočne širokej a pestré ponuky modelov s rôznymi výkonmi a systémami pohonu:

Vzduchovky pružinové

Tradičný a zároveň najpopulárnejší a najrozšírenejší systém pohonu vzduchových pušiek predstavuje riešenie kombinujúce pružinu a piest. Funkcia tohto systému je pomerne jednoduchá. Pri napínaní zbrane sa piest dostáva do svojej zadnej polohy, kde je zachytený spúšťacím mechanizmom. Po stlačení spúšte pružina doslova vystrelí piest vpred a ten prúdom vzduchu vyženie strelu z hlavne.

Pružinové vzduchovky fungujú jednoducho a spoľahlivo. K prednostiam týchto zbraní patrí práve ich ľahká obsluha, keď je na streľbu stačí natiahnuť tzv. zlomením hlavne alebo páky umiestnenej pod ňou, vložiť olovenú diabolku alebo oceľový brok, odistiť a stlačiť spúšť. Nevýhodou naopak môže byť o niečo nižšia presnosť v porovnaní s inými systémami vzduchových zbraní, za čo stojí pružina, ktorá pri výstrele pôsobí na piest a samotnú strelu vždy s miernou odlišnosťou.

Záujemcovia o pružinové vzduchovky môžu vyberať z pestré palety prevedení od tradične poňatých zbraní s drevenou pažbou až po repliky inšpirované slávnou útočnou puškou M16. V ráži 4,5 mm ide o ideálne zbrane na streľbu na terč, zatiaľ čo v ráži 5,5 mm a väčšie sú vhodné pre zábavnú deštrukčnú streľbu napríklad do plechoviek.

Vzduchovky GAS

Na prvý pohľad pôsobia vzduchové pušky s označením GAS ako klasické pružinovky, ale realita je poniektorých odlišná. Pracujú síce na rovnakom princípe, ale pružinu v ich mechanizme nahradzuje piest s inertným plynom, ktorým je napríklad dusík.

Vzduchové pušky GAS sa vďaka piestu, v ktorom je stláčaný plyn, jehož pôsobenie na strelu je uvoľnené po stlačení spúšte, môžu vo väčšine prípadov oproti prevedeniu s pružinou pochváliť vyššími poskytovanými výkonmi i väčšou stabilitou jednotlivých výstrelov a zároveň nižšou hlučnosťou. Medzi prednosti tohto riešenia sa radí aj menšie vibrácie a nižší spätný ráz, čo je pozitívne predovšetkým pri použití puškohľadu, pretože práve pružiny so svojimi rázmi stoja u radu výkonných vzduchoviek za rozladenými puškohľadmi.

Výrazné plus pre voľbu systému GAS pri výbere vzduchové pušky môže byť aj skutočnosť, že práve tieto zbrane sú často ponúkané v prevedeniach so zásobníkmi, umožňujúcimi automatické prebíjanie pri natiahovaní zbrane. Nevýhodou sa naopak môžu stať vyššie náklady na prípadnú údržbu v porovnaní s pružinovými vzduchovými puškami, pretože náhradné tlakové piesty sú drahšie než pružiny.

Vzduchové pušky pružinové i GAS možno rozdeliť na dve podkategórie:

Prvú z nich predstavujú vzduchovky zlamovacie, ktorých hlaveň je usadená v klbove a spojená s tiahnom, prostredníctvom ktorého sa pri sklopení hlavne zbraň napína. K prednostiam tohto riešenia sa radí nižšia hmotnosť a menší počet súčiastok. K nedostatkom sa naopak môže radit vôľa medzi hlavňou a telom vzduchovky, ktorá môže vzniknúť po dlhšej dobe intenzívneho používania a následne znižuje presnosť streľby.

Druhou podkategoriou sú vzduchovky s pevnou hlavňou, ktoré na napnutie svojho vnútorného mechanizmu využívajú spodnú alebo bočnú páku, zatiaľ čo hlaveň je stále v rovnakej polohe. Toto riešenie je zárukou presnej streľby aj po dlhšej dobe intenzívneho používania, pretože hlaveň je pevne spojená s telom zbrane. Nevýhodou však môže byť vyššia hmotnosť oproti porovnateľnej zlamovacej vzduchové puške.

Vzduchovky PCP

Najpresnejšie vzduchové zbrane na trhu, ktoré sa vyznačujú tichou streľbou, nulovým spätným rázom, stabilnými výkonmi za všetkých teplôt a vysokou kvalitou spracovania, sú známe pod označením Pre-Charged Pneumatic, resp. jeho skratkou PCP.

Tieto vzduchové pušky využívajú na svoj pohon stlačený vzduch. Základom ich mechanizmu je zásobník stlačeného vzduchu, tzv. kartuša, ktorý je väčšinou pod hlavňou, ale u niektorých modelov sa môže skrývať v pažbe alebo tvoriť obal hlavne. Vzduch je do zásobníka väčšinou dodávaný externou pumpou alebo prepúšťaním z väčšej tlakovej fľaše, ale populárne sú aj modely s vlastnou integrovanou pumpou.

Pri streľbe z PCP vzduchových pušiek po stlačení spúšte najprv úderný mechanizmus udrie do ventilu, prostredníctvom ktorého je dávka vzduchu prepúšťaná do hlavne, z ktorej tento vzduch ženie strelivo von.

Hlavnými prednosťami PCP vzduchových pušiek sú vysoká presnosť a veľmi stabilné výkony. Medzi isté nedostatky možno najmä u modelov s plnením kartuše externým zdrojom zaradiť ich vyššiu počiatočnú cenu a potrebu pumpy alebo ešte lepšie tlakovej fľaše pre ich plnenie.

Vzduchovky CO2

Vzduchové pušky, ktoré využívajú na výstrel stlačený plynný CO2, sú obľúbené najmä u mladšej generácie a často ich pre výcvik pořizujú strelecké krúžky. Za svoju popularitu vďačia jednoduchému systému pohonu, keď sa bombička CO2 vloží do zbrane a mechanickým uzavretím sa napichne na trn. Po stlačení spúšte narazí kohút na úderník ventilu a ten sa otvorí. Tadiaľ začína prúdiť plynný CO2 z bombičky, ktorý vypáli strelu z hlavne. Pri používaní týchto zbraní je potrebné myslieť na ich závislosť na teplote okolitého prostredia z dôvodu tepelnej rozťažnosti plynu, pretože pri teplotách pod 10 °C neposkytujú CO2 zbrane dostatočný výkon pre streľbu.

Drtivá väčšina zbraní využíva CO2 bombičky, ktoré pojmu 12 gramov oxidu uhličitého. Niektoré pušky a samopaly sú vďaka svojim celkovým rozmerom riešené tak, že môžu využívať veľkokapacitnú 88gramovú CO2 bombičku. V moderných CO2 zbraniach používané bombičky sú jednorazové a po vystrelení alebo vypustení plynu sa vyhadzujú. Tieto bombičky nie je možné znova plniť a tlakovať, a je potrebné kúpiť nové.

Nabídka CO2 zbraní je skutočne pestra a v prípade dlhých vzduchoviek možno vedľa klasických jednoranných pušiek vyberať aj z radu modelov so zásobníkom na viac kusov streliva a voliť možno aj medzi zbraňami upravenými pre streľbu olovenými diabolkami alebo oceľovými brokmi.

Hlavnými prednosťami CO2 vzduchových pušiek sú presnosť streľby pri použití olovených diabolek, nulový spätný ráz a nízka hlučnosť. K nedostatkom možno zaradiť mierne zvýšené náklady na prevádzku, pretože okrem streliva sa musia kupovať aj CO2 bombičky.

Pušky v štýle Winchester

Strelecký raj vedľa vyššie spomenutých kategórií vzduchových pušiek rozdelených podľa systému pohonu strely ponúka aj kategórie, v ktorých si môžu vyberať priaznivci westernov alebo záujemcovia o tie najvýkonnejšie vzduchové zbrane na trhu.

Medzi najslávnejšie a najpopulárnejšie lovecké pušky, ktoré pozná prakticky celý svet, sa radia tie z produkcie severoamerickej spoločnosti Winchester Repeating Arms Company. Preslávili ich ich schopnosti z obdobia Divokého západu aj neskorších a ich nezameniteľný vzhľad. Pušku svojho obľúbeného kovboja či indiána chcel mať snáď každý malý aj veľký chlapec, ktorý našiel zalíbenie vo westernoch. Dnes to vďaka pestrej ponuke vzduchoviek nie je problém.

FULL POWER

Požadujete maximálny výkon bez zbrojného preukazu? Vzduchové pušky zaradené do kategórie FULL POWER ním disponujú priamo od výrobcu. Táto kategória ponúka modely s rôznymi systémami pohonu a záleží len na Vás, či preferujete pružinové, GAS alebo PCP vzduchovky.

Zbrane v kategórii FULL POWER nemajú obmedzenie maximálnej ústovej energie na 16 joulov. V súčasnosti ich výkony obmedzuje len ich konštrukcia a najvýkonnejšie zbrane v tejto kategórii môžu podľa svojich výrobcov disponovať energiou až okolo 45 joulov. Tieto vzduchové pušky spadajú podľa zákona o zbraniach do kategórie D a sú voľne predajné od 18 rokov. Pre ich nákup nie je potrebný zbrojný preukaz, nemusia byť nikde registrované a možno ich poslať priamo na Vašu adresu.

Vedľa voľby systému pohonu vzduchové pušky alebo zamerania sa len na jej výkony či cenu je vhodné si pri jej výbere odpovedať aj na tieto otázky:

Na čo budem vzduchovú pušku používať?

Pre víkendovú streľbu na plechovky alebo do terča na vlastnej záhrade nemusí byť nutne tou najlepšou voľbou zbraň s maximálnym výkonom a extrémnym dosahom, ale ak chcete strieľať na väčšie vzdialenosti alebo uspieť v súťažiach, potom sa investícia do takej pušky rozhodne oplatí.

Na akú vzdialenosť budem strieľať?

V prípade, že môžete strieľať maximálne do vzdialenosti desiatich až pätnástich metrov, potom nie je potrebné obstarávať si najvýkonnejšiu vzduchovku, pretože pre zvýšenie presnosti na menšiu vzdialenosť je lepšia nižšia výkonnosť. Na deštruktívnu streľbu do plechoviek alebo presnú streľbu do terča na väčšiu vzdialenosť však bude vyššia výkonnosť lepšia.