Zbrane T4E sú na sebaobranu aj rekreačnú streľbu

Zbrane T4E, alebo TRAINING FOR ENGAGEMENT sú zbrane z produkcie nemeckej spoločnosti UMAREX, ktoré sú určené primárne na sebaobranu alebo nácvik zachádzania pred použitím ostrej zbrane, ale možno si s nimi užiť aj zábavnú streľbu na terče, plechovky a podobné ciele.

Základom ponuky zbraní T4E sú modely, v ktorých názve figurujú písmena HD, čo je skratka pre HOME DEFENSE, čo možno preložiť ako „domáca obrana“. Táto skratka jasne dáva najavo, že ide o zbrane určené primárne na sebaobranu aj ochranu majetku. K dispozícii sú pištole, revolvery a brokovnice s výkonmi od 7,5 joulov cez 11 a 16 joulov až po extrémnych 40 joulov u najvýkonnejších modelov brokovníc.

Prakticky identické s modelmi HD sú zbrane s výrazným oranžovým zafarbením zodpovedajúcim medzinárodne uznanému označeniu nesmrteľných ochranných zbraní, pre ktoré je štandardom spoločné označenie P2P (PREPARED 2 PROTECT), čo možno voľne preložiť ako „pripravené na ochranu“.

Vedľa zbraní v prevedeniach HD a P2P figurujú v ponuke aj veľmi kvalitné repliky, ktoré svojim zameraním úplne zodpovedajú označeniu T4E, čo je skratka pre TRAINING FOR ENGAGEMENT, čo možno preložiť ako „tréning pre boj“. Tieto zbrane síce väčšinou nedisponujú takými výkonmi ako modely HD, ale skutočne do najmenšieho detailu zodpovedajú svojim vzorom a sú určené predovšetkým na nácvik všetkej manipulácie vrátane demontáže a streľby pred použitím ostrých zbraní.

Všetky prevedenia zbraní T4E potom určite nadchnú aj pri rekreačnej streľbe na terče, plechovky a podobné ciele.

Zbrane T4E využívajú k výstreloch stlačený plynný CO2 z 8gramových, 12gramových alebo 88 gramových jednorazových bombičiek v závislosti na veľkosti a prevedení konkrétneho modelu. Tieto bombičky nemožno znovu plniť a tlakovať, a je potrebné kúpiť nové.

V súvislosti s využitím v sebaobrane sa predovšetkým modely HD môžu pochváliť premysleným systémom uloženia bombičky CO2 do zbrane, pretože v ich prípade nie je prepichnutá ihneď po usadení a nezaťažuje tak vnútorný mechanizmus, ale je len zabezpečená a prepichuje sa až tesne pred samotnou streľbou zamáčknutím jejho skrutkovacieho uzáveru do rukoväte alebo v prípade vybraných dlhých zbraní ľahkým úderom do zadnej strany pažby. Vďaka tomu môže byť zbraň neustále v pohotovosti, a pritom v nej nedochádza k opotrebovaniu tesnení a ďalších vnútorných častí tlakom plynu z bombičky.

Pre vybrané repliky pištolí je systém so zamáčknutím skrutkovacieho uzáveru k dispozícii v podobe príslušenstva, ktoré si k nim možno dodatočne zaobstarať.

Strelivo pre zbrane T4E predstavuje niekoľko druhov projektilov rôznych ráží od .43 (10,9 mm) cez .50 (12,7 mm) po .68 (17,3 mm). Vedľa najrozšírenejších a zároveň najpoužívanejších gumových projektilov je ponúkané aj gumové strelivo s vnútorným kovovým jadrom, ktoré síce nedosahuje rýchlosť porovnateľnú ľahšie gumovej strele, ale na kratšiu vzdialenosť má väčšiu razanciu a zastavovací účinok. Vedľa pevných gumových projektilov sú ponúkané aj značkovacie na farebné označenie cieľa. Pre sebaobranu sú ideálne projektily s peprovou náplňou, ktoré sa po náraze roztrhnú, vypustia oblak peprového plynu a majú teda podobný účinok ako obranné spreje, ale môžu presnejšie pôsobiť na väčšiu vzdialenosť.

Výhody T4E zbraní v súvislosti so sebaobranou a ochranou majetku predstavuje jednoduchá obsluha a skutočnosť, že môžu byť stále pripravené pre použitie, pretože CO2 bombička je vo zbrani a napichne sa až tesne pred streľbou. V porovnaní s populárnymi plynovkami potom pri použití projektilov s peprovou náplňou vynikajú vyššou presnosťou streľby a zároveň väčším účinným dosahom. K prednostiam sa radí aj široký výber streliva.

Nevýhody predstavuje predovšetkým závislosť na teplote okolitého prostredia z dôvodu tepelnej rozťažnosti plynu, pretože pri teplotách pod 10 °C neposkytujú CO2 zbrane dostatočný výkon pre streľbu. K nedostatkom možno zaradiť aj mierne zvýšené náklady na prevádzku, pretože okrem streliva sa musia kupovať aj CO2 bombičky. Modely s väčšími rozmermi nie sú príliš vhodné pre nosenie v opaskových alebo podpazušných puzdrách.

V Slovenskej republike sú zbrane T4E podľa zákona o zbraniach zaradené do kategórie D a sú voľne predajné svéprávnym osobám starším 18 rokov. Pre ich nákup teda nie je potrebný zbrojný preukaz, nemusia byť nikde registrované a možno ich posielať priamo na Vašu adresu.