Obranné spreje a ich výber i použitie pre sebaobranu

Obranné spreje a ich výber i použitie pre sebaobranu

Obranné spreje sú určené pre ochranu majetku, zdravia a života pred agresívnym útočníkom, ktorého na určitý čas zneškodnia, avšak bez trvalých následkov na jeho zdraví. Ohrozená osoba, ktorá obranný sprej proti útočníkovi použije, potom má šancu získať čas potrebný k úteku či privolaniu pomoci.

Obranné spreje sa radia medzi najobľúbenejšie, najdostupnejšie a zároveň aj najspoľahlivejšie prostriedky pre sebaobranu. Vybierať možno zo skutočne širokého rozpätia najrôznejších obranných sprejov, ktorých použitie má práve v závislosti na ich prevedení určité špecifiká.

Dôležitá je pri výbere obranného spreja aplikácia aktívnej látky proti útočníkovi.

Pre začiatočníkov sú odporúčané prevedenia s označením **FOG**. Tieto spreje vytvárajú aerosol, resp. oblak hmly, ktorý zvyšuje šancu na zásah útočníka, ale pri jeho použití je nutné stáť po vetre, aby sa aktívna látka neotočila proti obrancovi. Zároveň je potrebné počítať s tým, že sa oblak vo vetre rýchlejšie rozptýli a jeho účinný dosah je väčšinou na vzdialenosť okolo dvoch až štyroch metrov.

Nielen pre skúsenejších používateľov obranných sprejov sú vhodné tie, ktoré nesú označenie **JET**. Vďaka tvaru hlavice tieto spreje vytvárajú tzv. tekutú strelu, čo je v podstate tenký paprsek aktívnej látky, s ktorým možno pomerne dobre mieriť. Tieto spreje môžu mať účinný dosah až okolo piatich metrov a odporúča sa s nimi mieriť priamo na tvár útočníka.

Pre použitie v uzavretých priestoroch sú určené **gélové a penové obranné spreje**, u ktorých sa aktívna látka nerozptyľuje v podobe plynu alebo aerosolu, ale pri zásahu zostáva na útočníkovi v podobe gélu alebo peny s lepkavou konzistenciou. Pri snahe túto látku zotrieť sa navyše jej účinnosť ešte zvyšuje.

Pri výbere obranného spreja sa možno riadiť aj látkou, ktorou je naplnený.

Najčastejšie používané spreje nesú väčšinou dodatočné označenie **OC**, za nímž sa skrýva vysoko účinná látka v podobe OC (Oleoresin Capsicum), získavaná z častí stoniek feferoniek. Tieto spreje spôsobujú prudké pálenie očí aj pokožky a pri vdýchnutí dráždia ku kašľu.

Populárne sú potom aj obranné spreje s označením **CS**, ktoré obsahujú slzný CS-plyn (2-Chlorbenzylidenmalononitril). Tieto spreje spôsobujú prudké pálenie a slzenie očí.

Obranné spreje sú ponúkané v pestré palete ve

ľkostí.

Pri výbere spreja si možno vybrať ideálne prevedenie, ktoré bude svojou veľkosťou vyhovovať potrebám takmer každého. Najmenšie prevedenie s objemom 15 ml až 30 ml sú ideálne pre každodenné nosenie v vrecku alebo malej kabelke. Stredná veľkosť predstavujú spreje s objemom 40 ml až 75 ml, v ktorých prípade už je pre skryté nosenie potrebné počítať s ich rozmermi. Veľké spreje s objemom 100 ml až 650 ml sú potom väčšinou využívané na ochranu objektov alebo ich naopak používajú cestovatelia v divočine na ochranu proti divokej zveri, a to vrátane medveďov.

Pozornosť si zaslúžia aj spreje so zabudovanou svetelnou diódou, ktorú možno používať ako klasickú svietilnu, ale aj na oslnenie útočníka.

Použitie obranného spreja je veľmi jednoduché a intuitívne.

V prípade, že sa pohybujete na miestach, kde je možné riziko napadnutia, je vhodné držať obranný sprej už pripravený v ruke schovaný vo vrecku, pretože pri prepadnutí útočníkom už nie je veľa času na jeho hľadanie v kabelke, batohu alebo náprsnej vrecku. V prípade modelov s poistkou proti náhodnému spusteniu je vhodné si dôkladne nastudovať a ak je to možné aj nacvičiť jej odistenie.

Pri samotnom prepadnutí je potrebné zasiahnuť útočníka sprejom priamo do tváre. Pred samotným použitím spreja je vhodné ho nespomínať a neukazovať ho, aby bol maximálne využitý moment prekvapenia, ktorý obmedzí možnosti útočníka na obranu. Začiatočníkom sa pri použití malých sprejov odporúča použiť jednu veľkú dávku, pretože nemusia mať v stresovej situácii ten správny cit pre dávkovanie spreja, zatiaľ čo skúsenejší používatelia už majú väčšinou jeho použitie nacvičené a majú vlastné osvedčené postupy. Po úspešnom zasiahnutí útočníka je potrebné dostať sa z jeho dosahu aj dohľadu a ideálne je vyhľadať pomoc.

Krizovým situáciám možno predchádzať.

Rade napadnutí možno často predísť. Pre zvýšenie vlastnej bezpečnosti je najlepšie vyhýbať sa potenciálne nebezpečným miestam a napríklad namiesto kratšej cesty temnou uličkou ísť síce trochu dlhšou, ale bezpečnejšou ulicou. Pre vlastnú bezpečnosť je vhodné dívať sa okolo seba a vyhodnocovať rizikové miesta aj osoby.

Obranné spreje sú voľne predajné svéprávnym osobám starším 18 rokov.